Jakou příměs zvolit

Len

Úžasný materiál, který má ducha, a ti, kdo si ho oblíbili, dobře vědí, proč. Je pevnější než bavlna a na dotek chladivý. Jeho prodyšnost z něj činí ideální materiál na léto. Je hypoalergenní. Jeho hlavní nevýhodou je vyšší tendence k mačkavosti - při praní je proto dobré ho neždímat a pravidelně šátky s ním žehlit. Len potřebuje ke svému pěstování méně chemikálií než bavlna, je tedy ekologičtější.

 

Merino

Merino je vpravdě úžasná příze. Ovce, ze kterých vlna pochází, jsou díky unikátní struktuře vlákna schopné přežít jak dvacetistupňové mrazy, tak téměř čtyřicetistupňová horka. To vše díky úžasnému vynálezu přírody, se kterým se žádný produkt z lidské laboratoře nemůže rovnat. Vlna je aktivní vlákno, reaguje na teplotu těla. Umí pojmout velké množství vody, aniž byste měli pocit, že je vlhká. Je přirozeně antibakteriální, prodyšná a odolná proti zápachu.

Tencel

Tencel je v mnoha ohledech báječné vlákno. Má unikátní vlastnosti co se týče managementu vlhkosti: je schopný absorbovat až o 50% více vody než bavlna a vlhkost rovnoměrně rozvádí - ta se tím pádem lépe odpařuje. Má antibakteriální účinky. Je jemný a velmi příjemný na dotek, krásně splývá. K tomu všemu se snadno udržuje, protože je odolnější než většina jiných vláken.

Surovinou pro výrobu Tencelu je dřevo eukalyptů. Tencel se vyrábí bez použití toxických látek. Jeho výroba je mnohem méně náročná na spotřebu energie a vody než výroba většiny textilních vláken, ne nadarmo se mu tedy přezdívá “zelené vlákno”.

Hedvábí

Hedvábí pochází z kokonů bource morušového a je jedním z nejstarších textilních materiálů - nejstarší nálezy se datují do doby před 8,5 tisíci lety. Hedvábí je nesmírně odolný materiál, který vydrží opravdu dlouho. Vyznačuje se mimořádnou pevností. Proto jsou i tenké šátky s hedvábím tak nosné a pohodlné i s těžšími dětmi.

Na pohled je hedvábí nádherně lesklé díky plochému povrchu vláken, který odráží světlo. Na dotek je velmi příjemné, měkké a hladké. V létě oceníte jeho schopnost absorbovat vysoké množství vlhkosti, aniž by bylo na dotek mokré, v zimě pak zase jeho nízkou tepelnou vodivost, díky které se teplo udrží při povrchu těla. Hedvábí má dokonce léčivé účinky na kůži a je to vynikající materiál pro ty, kdo mají atopický ekzém a jiné kožní potíže.

(všechny výše uvedené převzaty ze stránek loktushe.cz)