Proč je dobré děti nosit

 

 

Nošení je tradiční způsob péče o dítě, není to žádná novinka. Lidé svoje děti nosili miliony let, protože náruč rodiče byla to nejbezpečnější místo.

Nošením pomáhá miminku adaptovat se na vnější svět, přechod z břicha na břicho je pro dítě plynulejší a klidnější. Po narození miminko nečeká nic jiného než naši přítomnost.

Zároveň nošení pomáhá matce lépe se naladit na své miminko a rychleji a efektivněji napňovat všechny jeho potřeby - ženy, které své děti nosí na jejich potřeby reagují rychleji a přesněji. Nošením přirozeně budujete svůj vztah s dítětem.

Nošení je nejlepší způsob jak podpořit kojení a jak zajistit, aby se miminko kojit chtělo a mléko mu stále teklo.

Děti jsou v břiše u matky 9 měsíců v bezpečí, teple, neustále cítí doteky své maminky, slyší její srdce, dostávají výživu přesně tehdy kdy potřebují, když se jejich máma houpe neustále se pohupují s ní. Jejich základní potřeby jsou naplněny okamžitě a bezodkladně.

Po narození se potřeby dětí nemění - stále to je dotek, výživa, teplo, bezpečí a potřeba vylučovat. Všechno tohle a mnohem víc naleznou na těle své mámy.

Dotek je první smysl, dítě je schopno už v 4.-6. týdnu těhotenství (tedy v době, kdy si většina z nás teprve sotva uvědomí, že přichází nový život), cítit a reagovat na doteky. Dotek je první a základní smysl, je nejvyvinutější ze všech smyslů.

Novorozené miminko vnímá a zkoumá svět především prostřednictvím doteků.

Na nošení jsou děti připraveny bezprostředně po narození, není tedy třeba čekat až bude miminko tak či onak staré, velké nebo držet hlavičku. Prostě hned jak budete mít chuť začít,  pusťte se směle do vázání šátku.

Děti nám i svým chováním ukazují jak moc se chtějí nosit - krčení nožicek a rozhození ručiček, když miminko položíme na záda nám ukazuje, jak se miminko chystá na to, že ho vezmeme do náruče a necháme na svém těle. Postupem času nám děti s nošením i umí pomoci - dokáží se nás přidržovat celými spodními končetinami.

Díky nošení se miminko přirozeně zapojuje do našeho běžného života. Nemusíme řešit kam na dovolenou, protože s šátkem můžu klidně i na horskou hřebenovku stejně jako k moři. Nošením miminko poznává náš rytmus dne a postupně se mu dokáže přizpůsobovat.

Nošené děti méně pláčou. Kontakt a dotek tlumí bolesti, které jsou jak na těle tak na duši - kontakt s miminkem pomáhá jak miminku tam matce vzpamatovat se po porodu, zahojit případná zranění. Kontakt tlumí bolest-pokud miminko něco bolí, ve vaší náruči či šátku to bude bolet méně. Svým dechcem a tepem miminko uklidňujete a zároveň mu poskytujete velmi silný impuls, aby také nezapomínalo dýchat.

Nošení také podporuje psychomotorický vývoj miminka a zdravý a dobrý vývoj kyčlí. Děti díky neustálemu pohupování na těle matky rozvíjí svůj polohocit, rovnováhu.

Dítě, které okolní svět poznává na začátku skrze matku, její tělo, její pohyb a z bezpečí její náruče se pak osamostatňuje svým tempem, bez obav a strachů. Vnímá svět jako bezpečné místo a nemá problém “sbalit buchty a odejít do světa na zkušenou”.

Nošení je nesmírně praktické. Dává vám volné ruce i nohy, třeba k péči o staršího sourozence. Zároven je vaše miminko stále s vámi a nemusíte stále kontrolovat, zda je v tom košíku kde spinká v pořádku.

Nošení prospívá oběma stranám po všech stránkách a není za žádných okolností škodlivé.